NFT – opravdu je ta zbraň moje?

Spolupráce mezi Satoshi’s Games a Blockstream přináší do Lightnite jednu velmi důležitou funkcionalitu, kterou ostatní hry postrádají, avšak zde je doslova klíčová.

Vedlejší blockchain od Blockstreamu Liquid sidechain řeší otázku soukromí, důvěry vývojářům a zároveň vlastnictví všech vašich assetů ve hře.
NFT je zkratka pro Non-Fungible-Tokens. Jednoduše řečeno, všechny assety ve hře jsou tokenizovány, jejich majitelé nad nimi mají plnou kontrolu, je veřejně přístupná informace o jejich počtu, ceně, odkud kam putovaly, jejich historie a není možné je zkopírovat nebo padělat. Co je jednou zapsáno v blockchainu již nelze změnit. Díky tomu jsou vyloučeny podvody nebo jiné neoprávněné manipulace a kdokoli si může správnost a pravost veškerých informací jednoduše ověřit. Je to přesný opak např. centralizovaného tržiště na Steamu, kde nemáte šanci zjistit výše popsané parametry nabízených položek, ani nemáte žádnou prokazatelnou záruku toho, že zakoupený předmět nebo kartičku skutečně vlastníte, nebo že jich je v oběhu nebo v nabídce deklarované množství. Proto Steam úplně zablokoval NFT hry, protože by přechod na technologii NFT odhalil jejich podvodné manipulace s cenami i počtem nabízených předmětů.

I když může pojem token někomu stále ještě připadat moc futuristicky nebo složitě, nikoho nepřekvapí, že slouží přesně tak, jak očekáváte. Ať už jste na tržišti zakoupili, nebo si v Aréně z někoho vystříleli obyčejnou pistoli nebo Premium obleček, vždy bude takový předmět existovat v přesně daném počtu kusů. Pokud v boji zemřete a nikdo do konce hry nesebere váš Legendary drop, tak bude navždy smazán ze hry (spálen v blockchainu). NFT lze také rozebrat na fragmenty a vymintovat si řádově vzácnější druh. Jelikož jich není neomezené množství, jednoho dne prostě dojdou a asi už tušíte, jak se to projeví na ceně zbývajících exemplářů….

lightnite nft skiny

Jak můžu věřit vývojářům hry, že si od nich kupuji nebo že jsem ve hře našel skutečnou raritní věc? Vždyť si jich tam můžou naklikat, kolik budou chtít a já pak budu ve hře potkávat spoustu klonů mého hrdiny. A co když ji budu chtít někomu darovat, prodat nebo vyměnit za něco jiného se spoluhráčem? Jak můžu prokázat pravost svého majetku a dokázat, že není falešný? A co když se mi nebude líbit a budu chtít refundovat na bitcoiny a poslat zpátky do své peněženky?

Všechny tyto a řadu dalších otázek řeší jediný proklik na explorer.lightnite.io. Liquid sidechain nabízí možnost ověření skutečné hodnoty a unikátnosti všech skinů, jejich doplňků, hoverboardů a zbraní. Každý si může jednoduše ověřit, že:

  • Legendary – existuje jen 1 token
  • Rare – existuje 100 tokenů
  • Premium – 500 tokenů
  • Common – neomezené množství

Lightnite má svoje vlastní tržiště, kde můžete kupovat nebo prodávat svoje skiny a doplňky a ke standardním bitcoin odměnám si přilepšit o další tisíce satoshi za prodej vašich NFT skinů!

Možná si někdo vzpomene na CryptoKitties, blockchainovou hru, která v roce 2017 ukázala potenciál, ale i slabiny sítě ethereum, kdy byla doslova zahlcena mikrotransakcemi z této hry. Chyby jsou od toho, abychom se z nich poučili a ne je opakovali. Proto Liquid sidechain od Blockstreamu zajišťuje, že se nebude opakovat přetíženost hlavního chainu a zároveň přidává mnoho nových a užitečných vlastností speciálně pro hru Lightnite.

Non-Fungible Tokens jsou v překladu nezaměnitelné tokeny, ale co si pod tím představit? Nejdříve si ujasněme, jak definujeme zaměnitelné a nezaměnitelné věci. Nejlepším příkladem jsou peníze. Pepa říká Jirkovi: „Půjč mi stovku, zítra ti ji vrátím.“ V tomto případě Jirkovi nebude záležet na tom, jestli mu Pepa vrátí přesně tu samou stokorunu, kterou si včera vypůčli. Peníze jsou totiž zaměnitelné, každá stokoruna má stejnou hodnotu, jako kterákoli jiná stokoruna v oběhu a pokud si Jirka neopsal sériové číslo z bankovky, pravděpodobně ani nepozná, že mu Pepa vrátil jinou bankovku. Může mu vrátit i dvě padesátikoruny. Tak jako tak je pohledávka uzavřena a spokojeny jsou obě strany.

Jiný případ nastane, když Pepa například zjistí, že má doma v botníku úplně stejné kopačky, jako měl Cristiano Ronaldo na posledním zápase, ve kterém nastřílel 3 góly. Co myslíte, budou takové kopačky mít stejnou sběratelskou hodnotu, jako ty Pepovi v botníku? Vždyť jsou úplně stejné, dokonce velikost je stejná i opotřebení je prakticky totožné s tím na Ronaldových kopačkách.
Může teď Pepa prodat Jirkovi svoje kopačky s tím, že je měl na nohách Ronaldo? A bude mu to Jirka věřit? Může mu to Pepa vůbec nějak dokázat?

O tom, že Lightnite bude fér už nemůže být větší důkaz. Z mnohých předmětů ve hře se postupem času stanou velice cenné kousky. Jejich hodnotu bude vyjadřovat jejich historie a počet zbývajících kopií. Bitvy se díky tomuto prvku stanou skutečně napínavé a bude velice zajímavé sledovat, na jakou cenu se vyšplhají některé Premium nebo Rare předměty s bohatou historií. Podrobnosti přináší vyčerpávající popis na blogu vývojářů. Lightnite je teprve ve vývoji, ale důvěru si získal už dávno před vydáním 🙂

Štosuj Saty a NFT v Lightnite

Lightnite je zdarma

Lightnite je konečně dostupný komukoli zadarmo!

Stáhněte si hru zdarma z knihovny Elixir a získejte skutečnou kryptoměnu za vítězství na bojišti!

19 komentářů: „NFT – opravdu je ta zbraň moje?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..